Odkud se sny berou, zajímalo lidstvo po celá tisíciletí, avšak opravdu vědecky se začaly sny zkoumat až v minulém století. A teprve v padesátých letech našeho století nastal zásadní obrat. Pomocí elektroencefalografu lékaři zjistili, že každý člověk má své sny a spánek probíhá ve čtyřech různě dlouhých fázích, které se střídají. V první fázi je spánek nejlehčí. Říká se jí fáze REM (rapid eye movement). Oči za zavřenými víčky se rychle pohybují, puls se zrychluje, mění se krevní tlak i mimika obličeje, u mužů dochází dokonce k erekci.
Mozek má zvýšenou spotřebu kyslíku, což je důležité pro centrální nervovou soustavu. Fáze REM se několikrát za noc opakuje a sen je v ní nejkratší, trvá 4 až 6 minut. Nejdelší sen sníme ve čtvrté fázi – může trvat až 20 minut. Během jednoho roku bychom měli v průměru „odesnít“ až tisíc snů. Podle dr. Michala Černouška jsou sny barevné stejně jako svět kolem nás. Ten, kdo sní, má hlavu úplně v pořádku, avšak na každý si svůj sen zapamatuje. Ke 'zpevnění' vzpomínky na sen potřebujeme totiž alespoň deset minut. Jakmile po procitnutí ze sna zase rychle usneme, následující hlubší spánek ho z paměti vymaže.
Živé sny
Aktivním sněním odborníci nazývají stav, kdy např. člověk stojí v posteli se zavřenýma očima a kope a přitom se mu zdá že hraje fotbal a právě dal jedinečný gól. K tomu dochází v první fázi spánku. Náš organismus má něco na způsob pojistky, která naše svalstvo uklidní, abychom to, o čem se nám zdá, ve spánku nedělali. V případě, že pojistka selže, může dojít k situaci popsané ve výše uvedeném případě. Rada lékaře je nezbytná, protože nemusí jít jen o poruchu spánku, nýbrž o první příznaky nervového onemocnění. Většinou se však aktivní snění omezí na vzdychání, mluvení ze sna a přinejhorším na boj s přikrývkou.
Sny se mohou opravdu plnit
Sny jsou odrazem civilizace, vědomostí, zkušeností, zážitků, vzpomínek a příběhů, jež jste četli nebo viděli. Často bývají upředeny z našich strachů a přání. Proto mohou přání nejen splňovat, ale také naznačovat řešení problémů.
Sny se plnily Caesarovi i Alexandru Velikému a vykladačům snů řemeslo jen kvetlo. Mnohé výklady nám dodnes připadají tajuplné a nepochopitelné. Např. řecký myslitel Artemidoros, autor antického Snáře, vykládá sen o krokodýlech takto: „Kdo ve snu vidí, jak se vynoří z vody krokodýl, bude ohrožen piráty nebo lupiči. V Egyptě ho navštíví nepříjemný úředník“. Nicméně byl prvním, kdo tvrdil, že vykladač musí být vzdělaný člověk nezatížený předsudky a neměl by sen vykládat, pokud nezná situaci snícího. Byl prvním předchůdcem moderních psychoterapeutických přístupů, jež se snaží snům porozumět a vykládat je.
Sny jsou zdravé
Podle názorů psychologů jsou sny významným očistným činitelem. Dobré sny pomáhají duševní rovnováze a podle amerického psychologa Williama Dementa dokonce dochází k očistě centrálního nervového systému od jedovatých metabolických zplodin, které se v organismu nashromáždí během bdění.
Očistný účinek však mají i úzkostné sny. Horor prožijeme ve snu, nikoliv ve skutečnosti, a po probuzení si oddechneme. Uf, zaplať pánbůh. Byl to jen sen! Dlouhodobá nepřítomnost snů může naopak vést k vážným poruchám osobnosti. To ovšem neplatí o nočních děsech a nočních můrách. Ty patří spíš do oblasti poruch spánku. Noční děs trvá jednu až dvě minuty a objevuje se krátce po usnutí. Trápí především malé děti.
Dobrý spánek se sny upevňuje paměť a podporuje vybavování naučeného. Před zkouškami všeho druhu je nejlepší se pořádně vyspat. Sny jsou důležité i pro psychoterapeuta, který se potřebuje dozvědět víc o skrytých myšlenkových pochodech pacienta. Sny jsou zkrátka nutné a dokonce zdravé.
Viz také:
Nespavost